2019. február 1., péntek

Pipacs mag , 200 db / csomag - Jelenlegi ára: 1 Ft

A pipacs vagy vadmák (Papaver rhoeas) a boglárkavirágúak (Ranunculales) rendjébe, ezen belül a mákfélék(Papaveraceae) családjába tartozó faj.
A mák (Papaver) nemzetség más fajait is szokták pipacsnak nevezni, ezért megkülönböztetésül a Papaver rhoeas-t magyarul a közönséges pipacs,  mezei pipacs vagy vetési pipacs nevekkel is illetik.
Népies nevei:  pipacsmák, büdös mák, czúczik, lúdmák, pitypalatyvirág, veres mák, vad mák.
A pipacs feltűnő és ismert, 30– 80 centiméter magas,  egyéves növény.  Levelei szárnyasan, mélyen szeldeltek, durván fűrészes szélű szeletekkel, a szárral és a virágkocsánnyal együtt rásimuló vagy elálló serteszőrösek. A végálló virágokátmérője 5– 8 centiméter. Mindegyik virágnak négy lángvörös sziromlevele van, a tövén fekete folttal.  Termése fordított tojás alakú, kopasz, többrekeszű, lyukakkal nyíló tok, amit népiesen „ borstartónak” neveznek. Sérülés esetén fehér, tejszerű nedvet ereszt magából.
Szántók szélén, tarlókon, parlagokon közönséges gyom. Utak szélén, parlagokon,  gyomtársulásokban nő, 1800 m magasságig. A 20. század közepén még a gabonák egyik alapvető gyomnövénye volt, azóta a vegyszeres gyomirtás jobbára kiszorította a vetésekből. A búzatáblák szélén a mezei szarkalábbal és a búzavirággal együtt ma is tömegesen terem.
Kerti növénynek ma már ritkán ültetik (bár több, dísznövényként nemesített változata létezik); ilyenkor magról szaporítható. Terméséből a szél rázza ki a magokat.
Magját sütemények és saláták ízesítésére, salátaolaj készítésére használják. Leveleit nyersen vagy főzve fogyasztják (mint a spenótot), de csak a virágbimbók kifejlődése előtt. Virágszirmait vörös ételfesték készítésére, szirupkészítésre használják. Régen bort is színeztek vele.
Postázás a mindenkori postai díjszabás szerint előre utalás után. Utánvéttel nem postázok.


Jelenlegi ára: 1 Ft
Az aukció vége: 2019-02-02 20:38 .

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése